Sveti Stefan Kilisesi (Demir Kilise)

Sveti Stefan Kilisesi (Demir Kilise)

Sveti Stefan Kilisesi (Demir Kilise)

İstanbul’da yakın zamanda kapsamlı bir restorasyon görerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen Stefan Stefan Kilisesi, Haliç kıyısında konumlanır. Balat ile Fener semtleri arasındadır ve ‘Demir Kilise’ olarak da bilinir.

Yapının doğuşu Osmanlı Devleti'nde önemli bir devlet adamı olan Stefan Bogoridi’nin Padişah I. Abdülmecit’ten İstanbul’da bir Bulgar kilisesi yaptırılması esasıyla izin alması ve evinin bulunduğu geniş arsayı yapının inşası için bağışlamasına dayanır. Kısa sürede yaptırılan kiliseye ‘Saint Stephen’ adı verilir. Ancak kilise ahşaptandır ve 1898’de yanar. Ardından da bugünkü kilise inşa edilir.

1908’deki bağımsızlığına doğru hızla devam eden süreçte önemli bir kilometre taşı olan 1870 yılında Bulgarların ayrı bir dini cemaat olarak tanınması eksenindeki ferman, bu kilisede okundu. İstanbul’daki kilise, Bulgarlar açısından kültürel bilincin artmasına etki etmiş önemli bir simge olarak kabul edilir.

Demir Kilise denmesinin asıl nedeni ise kilisenin yapımında kullanılan olağanüstü miktardaki demirdir. Döneminde dünyadaki iki demir kiliseden biriydi. Diğeri de yok olunca tek demir kilise olarak kaldı.

Sanatsal ve mimari açıdan üst düzey tarihi yapılar arasındadır. Üç kubbesi bulunan kilisenin dışındaki süslemeler eşine az rastlanır türdedir. İçerisindeki Ortodoks kiliselerine özgü ikonostas adı verilen bölüm, bir şaheser olarak yorumlanır. 40 metre yükseklikteki çanlarının bir kısmı günümüzde de aktif olarak kullanılabilmektedir. Tüm detayları ile sofistike bir eserdir. Birçok eşyası bağış yoluyla temin edilmiş olan kilise, her yıl çok sayıda Bulgar tarafından ziyaret edilir.

Sveti Stefan Kilisesi (Demir Kilise)Sveti Stefan Kilisesi (Demir Kilise)Sveti Stefan Kilisesi (Demir Kilise)Sveti Stefan Kilisesi (Demir Kilise)

Yorumlar

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 07:38

  Dünyada tek ayakta kalan, demir kilise. Tarihi eskiye dayanıyor ve trajik olaylarla dolu.

 • buseats2
  11.11.2022 07:44

  Mimarisi ile büyüleyici güzellikte olan bu kilisenin hikayesini okuyunca dahada etkilendim

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler