Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi

Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi

Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi

Beyoğlu, Tarlabaşı’nda Karakurum Sokağı’nda yükselen Meryem Ana Kilisesi, Süryani Ortodoks Kilisesi'nin İstanbul-Ankara Metropolitliği'ne evsahipliği yapan ve İstanbul’da  Süryanilerce yaptırılan tek kilisedir. Süryani Kadim Kilisesi kaynaklarına göre 19 yy.da kilise arsasının Süryani Cemaatince satın alındığı, Ermeni kaynaklarına göre ise burada 1650 ve 1780 yılları arasında bir kilisenin mevcut olduğu söylenmektedir. Kilisenin mülkiyet hakkı üzerinde Ermeniler ve Süryaniler arasında bir dönem belirsizlikler yaşanmış olsa da, 1863 yılında kilise yeniden inşa edilerek, ortak ibadet mekânı olarak kabul edilmiştir. 

Günümüz İstanbul Süryanîlerinin varlığı 1830’lu yıllara dayanır. Anadolu’nun batı bölgelerine göç etmeye başlayan Süryaniler, özellikle de ticaret ve sanayinin merkezi olan İstanbul’da kalmaya karar kılmışlardır. Bu yerleşme kararı, 1841’de Süryanî Ortodoks Kilisesi Patriği II. İlyas Hindî tarafından teşvik edilmiştir.

Kilisenin bugünkü binası ise Süryaniler tarafından 1961'de inşa edilmeye başlanmış ve 1964'te ibadete açılmıştır. Kilisede Mardin taş işçiliğinin güzel örnekleri rastlamak mümkündür. Özellikle çelenk bezemeli burmalı kolon başlıkları yapının göz alıcı kısımlarıdır. Kiliseye ek olarak yapıda idare ve okul bölümleri de mevcuttur.

Kilise 2003 tarihinde 1. derece kentsel sit alanı olarak tescillenmiş ve sonrasında yapı 3 yıllık bir çalışma sonucu yenilenerek, 28 Mayıs 2006 tarihinde zamanın Süryani Ortodoks Kilisesi Patriği Moran Mor İgnatiyos I. Zekka Ayvaz tarafından açılmıştır. 

Çok renkli bir ayin geleneğine sahip olan Süryanîler, rekâtlı, kıyamlı, kıraatli, secdeli namaz ibadetini günümüzde de devam ettiren yegâne Hristiyan mezhebidir. Hz. İsa, Hz. Meryem, aziz ve azizeleri anma şeklinde bayram ve ibadet günlerine sahiptirler.


Fotoğraf Kaynağı: https://www.suryanikadim.org/vakif.aspx & Google Fotoğraflar

Süryani Kadim Meryem Ana KilisesiSüryani Kadim Meryem Ana Kilisesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler