Surp Nışan Ermeni Kilisesi - GeziBilen

Surp Nışan Ermeni Kilisesi

Surp Nışan Ermeni Kilisesi

Surp Nışan Ermeni Kilisesi, İstanbul’un nispeten yeni yerleşim bölgelerinden biri olan Kartal’da, Soğanlık semtinde konumlanır. Anadolu Yakası’nın doğusunda, sahile yakın semtteki kilise, ‘Kutsal Haç Kilisesi’ olarak da bilinir.

Osmanlı Devleti'nin başkenti İstanbul’a yakın bir bölge olarak 1500’lü yıllarda hissedilmeye başlanan Ermeni nüfusunun dini ihtiyaçları doğrultusunda bir şapel mevcuttu. Bu küçük dini yapı, birkaç asır sonra nüfusun artışına paralel olarak genişletildi ve 1776 tarihli Surp Nışan Ermeni Kilisesi yapıldı. İlk hali ahşap olan kilise, şehirde artan yangınlardan yola çıkılarak önlem mahiyetinde 1857’de, kagir yani dayanıklı duvarlara sahip yapıda inşa edilerek bir nevi güçlendirildi. 1985 ve 1998’de hem dışı hem de iç mekanını kapsayacak şekilde onarım gördüğü bilinir.

Sade iç mekanı ve dışarısındaki karakteristik kilise mimarisi öne çıkar. Ayrıca avlusunda pederlerden biri gömülüdür. Şehrin kültürel mozaiğinin ayrılmaz parçalarından bir diğeridir. Günümüzde önemli günlerde ibadete açık olan Surp Nışan Ermeni Kilisesi, özellikle Ağustos ayındaki Meryem Ana Yortusu’nda çevre ilçelerden gelen Ermeni vatandaşlarla birlikte hayli yoğun olur.

Surp Nışan Ermeni KilisesiSurp Nışan Ermeni KilisesiSurp Nışan Ermeni Kilisesi

Yorumlar

 • ssedatylmz
  12.01.2023 12:45

  Yıllardır önünden geçip gidiyorum henüz binanın içini göremedim.😔😢

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota