Surp Hovhan Vosgeperan Kilisesi

Surp Hovhan Vosgeperan Kilisesi

Surp Hovhan Vosgeperan Kilisesi

Türkiye’deki Katolik Ermenilerin en büyük ve en gösterişli kilisesi olan Surp Hovhan Vosgeperan Ermeni Katolik Kilisesi; İstanbul Taksim Meydanı’ndaki Fransız Konsolosluğu’nun arkasında 1837 yılında ahşap olarak inşa edilmiştir. Ermenice "Altın ağızlı Aziz Yuhanna" anlamında olan klise zamanla tahrip olmuş ve yanmıştır. Harabe haldeki kiliseyi Andon ve Garabet Tülbentçiyan adlı mimar kardeşler tamir etmişler ve yanına bir de okul yapmışlardır. 1838 yılında yandaki arsalar alınarak genişletilmiş ve büyük bir kilise yapılmış ve 1863 yılında ise yine mimar Andon ve Garabet Tülbentçiyan tarafından bugünkü yapı inşa edilmiştir. 600 kişilik kapasitesi ile Surp Hovhan Vοsgeperan Kilisesi Türkiye'deki Ermeni Katoliklerin en büyük ve en görkemli kilisesi olup 1979 yılında Papa II. Jean Paul tarafından ziyaret edilmiştir. 

Dışarıdan bazilika, içeriden ise rotunda planlı olan yapının batısında küçük bir avlu yer alır. Yapı düzgün kesme taş malzemesiyle inşa edilmiştir. Kilisenin batısında üç bölümlü bir narteks, doğusunda ise apsis ve koro bölümleri yer alır. Merkezi kubbeli bir plan şemasına sahip olan yapı dört paye ile taşınmaktadır. Sekizgen yapıdaki kubbenin iç detaylarında tavan kasetleri bulunur. Neoklasik üslubunun etkin olduğu iç mekan yarım yuvarlak kemer açıklıkları, gömme payeler, sütunlar ve komposit başlıklarla hareketlendirilmiştir. Çan kulesi yapının güney doğusunda yer almaktadır.


Fotoğraf Kaynağı: http://www.vosgeperan.org/

Surp Hovhan Vosgeperan KilisesiSurp Hovhan Vosgeperan KilisesiSurp Hovhan Vosgeperan KilisesiSurp Hovhan Vosgeperan Kilisesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler