Surp Asdvadzadzin Patriklik Merkez Kilisesi

Surp Asdvadzadzin Patriklik Merkez Kilisesi

Surp Asdvadzadzin Patriklik Merkez Kilisesi

İstanbul’un en büyük Hristiyan yapılarından biri olan Surp Asdvadzadzin Patriklik Merkez Kilisesi, şehrin Avrupa Yakası’ndaki Fatih ilçesindedir. Kökeni İstanbul’un fethinden öncesine uzanır. Bizans kilisesinin 1641’de Ermeni kilisesine dönüştürülmesi ile günümüze değin gelen ilginç ve bir o kadar da talihsizliklerle dolu hikayesi başlar.

Kilise, yapımından sonraki dört senenin ardından yanar ve kısa süre içerisinde yeniden inşa ettirilir. 1718’de bir yangın daha görür, Kudüs ve İstanbul patriklerinin çabalarıyla yeniden yaptırılır. 1762’deki yangından sonra da vakit kaybedilmeden yenilenir. Olası yangınlara önlem olarak kilise taş duvarlarla çevrilir ve bir de havuz yaptırılır. Ancak 1826’da tüm önlemlere rağmen bir kez daha yanıp kül olur.

Yangınların nedeni her seferinde ahşaptan yapılmasıdır. Osmanlı Padişahı II. Mahmud’un fermanı ile taştan yaptırılan kilise, 1828 yılından sonra belli başlı onarımlar görerek günümüze kadar ulaşır.

Yapı bünyesinde bir ayazma ve bir de bronz büst bulunur. 1870 tarihli çan kulesi de halen kullanımdadır. 1990’lı yıllar içerisinde başlanarak yaklaşık her 10 yılda bir kısmi onarımlar ya da eklemeler gören Surp Asdvadzadzin Patriklik Merkez Kilisesi, günümüzde ibadete ve ziyarete açıktır. Aynı zamanda kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapar. Sofistike mimarisiyle dikkat çeker.

Surp Asdvadzadzin Patriklik Merkez KilisesiSurp Asdvadzadzin Patriklik Merkez KilisesiSurp Asdvadzadzin Patriklik Merkez KilisesiSurp Asdvadzadzin Patriklik Merkez Kilisesi

Yorumlar

 • cemmelih
  28.09.2022 07:25

  Ermeni Kilisesi olan bu yer mutlaka imkanı olan herkesin gezmesi gereken bir yer. Tam karşısında da Türkiye Ermenileri baş piskoposluğu var.

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 08:03

  Meyem ana kilisesi diyede geçiyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler