Suriye Pasajı - GeziBilen

Suriye Pasajı

Suriye Pasajı

Suriye Pasajı, İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki Beyoğlu ilçesinin sadece yaya trafiğine açık durumdaki simgelerinden İstiklal Caddesi üzerindeki tarihi pasajlardan biridir. Galatasaray Lisesi ile Tünel arasındaki Rusya Başkonsolosluğu binasının karşısında konumlanır. Suriye uyruklu Osmanlı vatandaşı Hasan Halbuni Paşa ve şehirdeki önemli bir kuruluşun başkanı olan dayısı tarafından yaptırılmıştır. Yaklaşık sekiz yıl süren çalışmaların ardından 1908’de tamamlanan Suriye Pasajı, 100 yılı aşkın süredir bölgenin tanınmış restoranlarının yanı sıra konut, ofis, kafe ve çeşitli dükkanlara ev sahipliği yapar. Neoklasik üslupta yapılmış pasaj, estetik detaylarıyla dikkat çeker. Beyoğlu’ndaki en eski pasajlar arasındadır, büyüklüğüyle de öne çıkar. İlginç yönleri de vardır, örneğin elektriğin Osmanlı Sarayı’ndan sonra bağlandığı ilk yapıdır. Ayrıca Türkiye’deki ilk sinema Suriye Pasajı’nda açılmıştır. Günümüzde birçok işletmeye ev sahipliği yaptığı gibi çeşitli dernekler de pasajda konumlanır. İnsan sirkülasyonu yoğun bir tarihi değerdir.

Suriye PasajıSuriye PasajıSuriye Pasajı

Yorumlar

 • grknsoyluu
  28.12.2022 07:08

  Beyoğlu'nda gezerken zamanın ötesinde gibi hissederim kendimi... Bu köklü pasajın da pek çok ilke imza attığını belki pek azımız biliyoruz

 • 7rH3aaxM
  12.06.2023 08:25

  Bazı mekanlar yanlız gezilir keşfedilir. Sonra kalabalık programlar yapılır işte orası burası

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota