Süreyya Plajı Anıtı - GeziBilen

Süreyya Plajı Anıtı

Süreyya Plajı Anıtı

İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki Maltepe ilçesinde bulunan Süreyya Plajı’nda, eskiden denizin içerisinde yükselen ünlü anıt, günümüzde sahile yakın mesafedeki ama karada, bir perakende alışveriş yerinin yanında bulunuyor. Ancak bunun nedeni yerinden sökülmesi ve taşınması değil.

Süreyya Plajı Anıtı, dönemin popüler plajında kıyıya 50 metre mesafede, 1953’te bir kayalık alan üzerine yapıldı. Yaklaşık 300 metre uzunluğa sahip plajın simgesi ve estetik değeri olarak yıllar boyunca kaldı. Yüzülerek ulaşılan ilginç bir duraktı aynı zamanda. Süreyya Plajı Anıtı’nda fotoğraf çektirmek eskiden oldukça yaygındı. Ayrıca bekarların gelip, denize girdiği ve anıta ulaşarak evlenmek için dua ettiği de bilinirdi.

Zamanla ortaya çıkan kamusal ihtiyaçlar neticesinde plajın doldurulması sonucu etrafı yollar ve çeşitli yapılarla çevrildi. Günümüzde bulunduğu yer 1950’li yıllarda çok rağbet gören bir deniz kıyısıydı özetle.

Altı direk ve bir kubbeden oluşan anıt, antik dönem anıtı Temple de Vierges yani Bakireler Mabedi’nin benzeri. Zarifliği ile dikkat çeken anıt, yolu Maltepe’ye düşenlerin ziyaretini bekliyor.

Süreyya Plajı AnıtıSüreyya Plajı AnıtıSüreyya Plajı Anıtı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota