Suadiye Camii - GeziBilen

Suadiye Camii

Suadiye Camii

Suadiye Camii, İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki en yoğun yerleşim merkezlerinden Kadıköy’ün meşhur Bağdat Caddesi’nin deniz tarafında değil de, diğer kısmındaki aynı adlı mahallede konumlanır. Son derece merkezi bir noktada bulunan cami, şehrin dört bir yanındaki Osmanlı eserleri arasındadır.

Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit dönemi devlet adamlarından Reşat Paşa tarafından genç yaşta ölen çok sevdiği kızı Suad Hanım’ın anısına yaptırılmıştır. Yapım tarihi 1905’tir. Bir dipnot olarak simge yapılar arasında yer alan caminin inşasının ardından bulunduğu semte Suadiye denmeye başlanır.

Kare planlı cami, tek kubbeye sahiptir. Mütevazi büyüklüktedir. Malta taşı, mermer ve iç mekanda yoğun çini kullanımı dikkat çeker. Büyük pencereli, tek minareli caminin avlusunda şadırvanın yanı sıra bir de çeşme öne çıkar. İç mekanda kubbedeki süslemeler görülmeye değerdir. Mihrap, vaaz kürsüsü ve minber kısımlarındaki mermer kullanımında genel itibarıyla sade tasarım ön plandadır. Günümüzde Anadolu Yakası’ndaki en nezih bölgelerden biri olan Suadiye’deki yaklaşık 120 yıllık tarihi cami, ibadete ve ziyarete açık durumdadır.

Suadiye CamiiSuadiye CamiiSuadiye CamiiSuadiye Camii

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota