St. Pierre Kilisesi - GeziBilen

St. Pierre Kilisesi

St. Pierre Kilisesi

St. Pierre Kilisesi, İstanbul’un Haliç kıyılarındaki tarihi dokusu ve biraz da yoğun insan trafiği ile tanınan Bankalar Caddesi’ne inen bir sokaktadır.

Eski Banker Sokağı üzerindeki kilisenin yapımının tamamlandığı yıl 1841 olarak kayıtlarda geçer. Bir Katolik cemaati tarafından yaptırılmıştır. Kökeni 13’üncü yüzyıldaki ahşap kiliseye kadar uzanan St. Pierre Kilisesi, 17 ve 18’inci yüzyıllarda birer kez yandı. Ardından da az önce belirtilen tarihte dayanıklı bir kilise yaptırılarak ibadete açıldı. Yapının mimarı, Ayasofya’nın restorasyonunda da görev almış olan İtalyan Gaspare Trajano Fossati’dir.

Doğu-batı doğrultusundaki kilisede iç mekan ile dış mekan arasında tarifi zor bir ayrım noktası söz konusudur. Dışı olabildiğine sade olan kilisenin içi ise son derece çarpıcı süslemelerle bezelidir. Sütunları, duvarlardaki resimleri, gök yüzünü andıran naosu, şık avizeleri ve zarif renkleri ile dikkat çekicidir.

Dünyanın belki de hiçbir yerinde bu kadar küçük bir alanda bu kadar yapı çeşitliliği bulamazsınız. Yapı; tarihi binalar, camiler ve kiliselerin birbirine komşu olduğu bu bölgenin ambiyansına değer katan unsurlardandır.

St. Pierre KilisesiSt. Pierre KilisesiSt. Pierre KilisesiSt. Pierre Kilisesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota