Soğukçeşme Sokağı

Soğukçeşme Sokağı

Soğukçeşme Sokağı

Roma İmparatorluğu’ndan kalma bir su sarnıcı, çeşme ve Osmanlı ahşap evlerinin bulunduğu Soğukçeşme Sokağı, İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Eminönü semtindeki tarihi dokusu ile ünlü ilgi çekici bir alanı tanımlar.

Ambiyansı ile öne çıkan Soğukçeşme Sokağı’ndaki meşhur çeşme, 19’uncu yüzyıldan kalma. Ahşap evlerde Topkapı Sarayı’na yakın konumla da ilgili olarak devlet ileri gelenleri konuklardı. Bu durum Osmanlı İmparatorluğu’ndan sonra da bir süre devam etti; zira yakın tarihte 6’ncı Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ün doğduğu ev burada yer alıyor.

Ayasofya kadar eski bir yapı olan Bizans sarnıcı da sokağın silüetinin ayrılmaz bir parçası durumunda. Sarnıç, günümüzde bir restorana ev sahipliği yapıyor. Arnavut kaldırımlı sokaktaki evlerin tarihi kapı ve pencereleri dikkat çekiyor. Ayasofya’ya da oldukça yakın konumda olan Soğukçeşme Sokağı civarında restoran ve kafeler mevcut. Ayrıca yakınında dükkanlar da görülebilir. Bu tarihi sokak, yönünüzü nereye çevirseniz çevirin sizi tarihle karşılamaktadır.

Soğukçeşme SokağıSoğukçeşme SokağıSoğukçeşme SokağıSoğukçeşme Sokağı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler