Soğanlı Çeşmesi

Soğanlı Çeşmesi

22.02.2021 00:18


İstanbul’un dört bir yanındaki çeşmelerin semtlere, ilçelere kattığı paha biçilmez kimliğin izini sürenler için Soğanlı Çeşmesi, Avrupa Yakası baz alındığında ilgi çekici örnekler arasında yer alıyor. Bulunduğu yer, akıl almaz düzeyde eski. Çünkü yapılış tarihi son Roma İmparatoru Neron’a uzanıyor.

Esas adı Lucius Domitius Ahenobarbus olan imparator, uçsuz bucaksız Roma toprakları boyunca ilerleyen askerlerinin susuzluğunu İstanbul’dan geçerken gidermesi için bu çeşmeyi yaptırır. İnşa tarihi net olmamakla birlikte milattan sonra 1’inci yüzyılın ikinci yarısı. Sonraki asırlarda başlayan Türk hakimiyeti, çeşmenin Osmanlı mimari geleneğine doğru dönüşümünü de beraberinde getirir.

Sayısız insanın önünde durup içtiği, asırlar boyu yöre halkının ihtiyaçları için kullandığı suyun kaynağı artık yok. Ancak çok kez restorasyon da gören Soğanlı Çeşmesi, ziyaretçilerini görsel bir değer olarak tarihe saygı maiyetinde selamlamaya devam ediyor. İstanbul’un Bahçelievler ilçesinde, Cumhuriyet Mahallesi sınırları içerisinde konumlanıyor.

Soğanlı ÇeşmesiSoğanlı ÇeşmesiSoğanlı Çeşmesi

Yorumlar

 • 05414975162
  29.11.2023 07:25

  Hariiiika bir yermiş yaz tatilinde gidilir

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler