Silivri Fatih Camii

Silivri Fatih Camii

Silivri Fatih Camii

Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet’in 1453 yılında İstanbul’u fethetmesi ardından pek çok kilise camiye çevrilmiş; bugün Silivri’de Fatih Camii olarak faaliyet gösteren ibadethane de bu camilerden biri olarak tarihe geçmiştir.

İlkin bir kilise olarak yapılan Silivri Fatih Camii, camiye çevrilmeden evvel Alexios Apokaukos Kilisesi’dir. Bir rivayete göre ise Osmanlı’nın İstanbul’u fethi ardından camiye dönüştürülürken Fatih değil, fethi vurgulamak için “Fethiye Camii” ismini alır. Ancak cami günümüzdeki kayıtlarda Fatih ismiyle anılır.

Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserinde de kendine yer bulan cami, burada Hünkar Camii ismiyle anılmaktadır. Öte yandan yine kayıtlarda geçtiğine göre caminin tüm bakım ve onarım çalışmaları Müslüman halkın aralarında para toplamasıyla yapılır ancak halk kale ve çevresini terk edip sahil şeridine doğru taşınınca cami uzun süre bakımsız kalır.

1912 ile 1913 yıllarındaki Balkan Harbi, 1914-1918 yıllarındaki I. Dünya Savaşı ve akabindeki Yunan işgali yıllarında Silivri Fatih Camii bakımsız ve terk edilmiş olarak zamana yenik düşmeye başlar. İşgal dönemleri bittikten sonra ise önce bir kiliseye, ardındansa yeniden camiye çevrilen yapı, bakımsızlıktan iyice harap olunca yıkılmış; yerine ise bugünkü Silivri Fatih Camii yapılmıştır. İnşası 1980 yılında tamamlanan cami, bugün ibadete açıktır.

Silivri Fatih CamiiSilivri Fatih CamiiSilivri Fatih Camii

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler