Şile Kalesi

Şile Kalesi

Şile Kalesi

İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yönünüzü kuzeydoğuya çevirdiğinizde Karadeniz kıyılarındaki davetkar Şile ilçesi ile karşılaşırsınız. İlçe, girişinden itibaren samimi bir atmosfer vadederken yönünüzü sahil şeridine çevirdiğinizde bir kayalık alan üzerindeki tarihi Şile Kalesi’ni fark edersiniz.

Eşine az rastlanır bir yapı olan Şile Kalesi, Karadeniz’de tarihin çok eski zamanlarında yapılmış önemli gözetleme kuleleri arasındadır. İtalyan kıyılarında doğup birçok sahil kasabasına ticaret odaklı koloniler kuran Ceneviz Cumhuriyeti veya daha çok bilinen adıyla Cenevizliler tarafından inşa edilmiştir. 1396’da Osmanlılar tarafından ele geçirildiği kaydedilir.

Şile Kalesi, yaklaşık 100 metrekare alan üzerindedir, dört katlıdır ve 12 metre yüksekliğe sahiptir. İlk katı yiyecek depolaması için kullanılan kalenin diğer üç katında ise askerler kalırdı. Geride kalan yüzlerce yıl, bu stratejik kalenin de bakımsız hal almasına neden oldu.

Son olarak 2015’te kapsamlı bir restorasyondan geçirilen kale, günümüzde ilginç mimarisiyle dikkat çekiyor. Kaleye kayıklarla gelip manzaranın keyfini çıkarabiliyorsunuz. Karadeniz’den Boğaziçi’ne yaklaşan gemilerin görülebildiği stratejik konumuyla uzun yıllar önemini koruyan yapı, günümüzde turistik amaçlı işlev sunuyor.

Şile KalesiŞile KalesiŞile KalesiŞile Kalesi

Yorumlar

 • cemmelih
  28.09.2022 09:33

  Her ne kadar Sünger Bob’a benzetilsede gayet güzel seyirlik bir manzaraya sahip, denizin içinde güzel bir kale.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler