Seyyid Hasan Paşa Medresesi

Seyyid Hasan Paşa Medresesi

Seyyid Hasan Paşa Medresesi

İstanbul’un Fatih ilçesinde Beyazıt’taki İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi binasının arkasında, Vezneciler Caddesi’ne cephesi bulunan ilginç bir tarihi bina göze çarpar. Bu bina Seyyid Hasan Paşa Medresesi’dir. Tarihi bina, 18’inci yüzyıl Osmanlı sadrazamlarından Seyyid Hasan Paşa tarafından yaptırılmıştır. Yüksek bir platform üzerine yapılan Seyyid Hasan Paşa Medresesi, basamaklarla çıkılan avlusuyla oldukça farklı. Öte yandan günümüzde avlunun üzeri, kapalı bir mekan haline getirilmek esasıyla platform kullanılarak kapatılmış halde. Günümüzde ofis ve kütüphane gibi çeşitli amaçlar için kullanılan medresenin hücreleri, tamamen günümüze uyarlanmış durumda. Yüzlerce yıl önce dershane olarak kullanılan büyük odası da günümüzde geniş bir ofis odası şeklinde fonksiyon sunuyor. Binanın caddeye bakan köşesindeki şık sebil ile çeşme ise yapının kimliğine katkıda bulunan unsurlardandır. Günümüzde kamusal alanda hizmet verilen bir bina olarak işlev sunan Seyyid Hasan Paşa Medresesi, yakından görülmesi önerilen tarihi değerler arasındadır.

Seyyid Hasan Paşa MedresesiSeyyid Hasan Paşa MedresesiSeyyid Hasan Paşa Medresesi

Yorumlar

 • ssedatylmz
  12.01.2023 11:30

  Şu an bir vakıfa ait,hemen dibinde bir cafe var. Çatıya yakın bölümde kuş yuvası ve işlemeleri çok güzel.

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 07:35

  Kirpi saçak, tanımlı geometri, sekizgen kubbe kasnağı, ayasofya betimlemeli kuş evi, sivri kemer izi, almaşık duvar örgüsü, pencere üzeri brüt atkı. Herşey ne kadar da samimi.

 • gunessygz
  29.09.2022 07:22

  Çok tarihi bir yer .Şu an İstanbul üniversitesi'ne bağlı Farabi Avrasya Araştırmaları Enstitüsü olarak hizmet veriyor. Bünyesinde pek cok kaliteli eğitimler veriyor. Arapca , Farsça, Rusça vb pek çok dilde öğrencilerine katkı sağlıyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler