Seyit Nizam Camii - GeziBilen

Seyit Nizam Camii

Seyit Nizam Camii

İstanbul semaları günde beş kez inananları namaz kılmaya davet eden ezan sesleri ile yankılanır. Şehrin hemen her mahallesinde en az bir cami vardır. Bu camilerin önemli bir kısmı yeni yapılar olmakla birlikte asırlardır varlığını koruyan eserler de azımsanmayacak ölçüde fazladır. Bu eserlerden biri olan Seyit Nizam Camii, Zeytinburnu ilçesindedir.

İlk olarak 16’ncı yüzyılın başındaki Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim zamanında Bağdat’tan gelen Seyyid Nizameddin Efendi bir tekke yaptırarak talebe yetiştirir, sohbetler düzenler. Rivayetlere göre kerametlerde bulunmuştur ve birçoğu da gerçekleşmiştir.

Asırlar boyu tekke olarak kaldıktan sonra 1925’te camiye dönüştürülür. 1970’li yıllarda onarım gören yapı, 1980’lerde eklenen şadırvanın ardından 2013-2014 yılları arasında yenilenerek günümüzdeki görünümüne kavuşur. Sade ve az süslemeli bir yapıdır.

Şiirleri, kasideleri ile tanınan ve 1550’de İstanbul’da hasta yatağında vefat eden Seyyid Nizameddin Efendi’nin türbesi, caminin yanındadır. Manevi atmosferi ile öne çıkan türbede oğlu ve tarikat ileri gelenlerinin sandukaları da bulunur.

Seyit Nizam CamiiSeyit Nizam CamiiSeyit Nizam Camii

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota