Sent Antuan Kilisesi - GeziBilen

Sent Antuan Kilisesi

Sent Antuan Kilisesi

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Sent Antuan Kilisesi, şehirdeki en büyük ve en geniş cemaate sahip Katolik kilisesi konumundadır.

İlk olarak rahipler tarafından 1230’lu yıllarda Aziz Fransua adına Galata civarında inşa edilen kilise, iki kez büyük yangın geçirmiş ve ardından aynı yere yeniden inşa edilmiştir. Fakat 1696 tarihli yangının ardından bugünkü yeni konumuna taşınmıştır. Günümüzdeki ismi olan Sent Antuan’ı alması ise 1724 yılına dayanır.

Mevcut kilisenin inşaatı 1906 yılında, İstanbul’da doğan mimar Giulio Mongeri tarafından eskisinin yerine yapılmıştır. Giulio Mongeri, mimarlık eğitimini İtalya’da görmüş ve mezuniyetinin ardından tekrar Türkiye’ye dönmüştür. Türkiye’de fotoğrafçılığa da merak salan Mongeri, o dönemde oldukça önemli fotoğraflar çekmiş, bu konuda da çok başarılı bir mimardır.

Mongeri, kilisenin inşaatını İtalyan geleneğinde ve betonarme olarak tamamlamıştır. Papa XXIII. Ioannes, seçilmeden önce Vatikan'ın Türkiye büyükelçisiyken Sent Antuan Kilisesi’nde 10 yıl boyunca vaaz vermiştir.

Sent Antuan KilisesiSent Antuan KilisesiSent Antuan KilisesiSent Antuan Kilisesi

Yorumlar

 • farukkorkmaz
  18.01.2023 08:05

  Çok ihtişamlı , gerçekten güzel tarihi bir yapı. Bir müslüman olarak farklı kültürleri, inançları tanımayı ve görmeyi seviyorum

 • aleynaayenerr
  18.07.2022 12:18

  istiklal caddesi üzerinde, görkemli iç ve dış mimariye sahip ziyaret edilmesi gereken dini yapıt

 • muratty
  26.08.2022 06:27

  Yabancılar nasıl ki camileri ziyaret ediyorsa bizler de kiliseleri havraları ziyaret edip farklı dini inançları ve kültürleri öğrenelim. Syagı gösterip saygı görelim. İstiklal Caddesinde bulunan bu kilise iç ve dış tasarımı ile oldukça estetik ve güzel. Mutlaka bir gün uğramanızı tavsiye ederim.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota