Şark Han

Şark Han

Şark Han

İstanbul Eminönü'nde bulunan liman içi semti Tahtakale’deyiz. 1430’larda Osmanlı’nın en büyük hamamı Tahtakale, çevre esnafının akşamları rahatlıkla yıkanabilmesi ve dinlenebilmesi için II. Murat tarafından inşa ettirildi.

1950’li yıllarda başlayan imar düzenlemeleri ile birlikte Tahtakale Hamamı da dönüşüm geçirerek Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Vakıflar İdaresine bağlanarak çarşı olarak hizmet vermeye başladı. Uzun bir süre boş kalan ve kiracı edinemeyen Tahtakale Hamamı Çarşısı, tarihi yerin artık boş kalmasını istemeyen yeni sahibi, dükkanları Çin malları ithalatı ve satışı yapan firmalara kiraya vermekten başka çare bulamadı.

Halk arasında ‘modern bit pazarı’ olarak anılan Han, şu an içinde envai çeşit ürünlerin bulunduğu,  İlk günkü görüntüsünden eser kalmayan Han, günümüzde Hediyelik Eşya Çarşısı Şark Han olarak hizmet veriyor. 6 kattan oluşan Han ve içinde 134 firma ile hizmet vermeye devam ediyor.


Şark HanŞark HanŞark HanŞark Han

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler