Sarayburnu Atatürk Anıtı

Sarayburnu Atatürk Anıtı

Sarayburnu Atatürk Anıtı

Türkiye’de yaptırılmış ilk Mustafa Kemal Atatürk anıtı, İstanbul’un Fatih ilçesindeki Sarayburnu Parkı’ndadır. Bu lokasyon aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu ve İlk Cumhurbaşkanı’nın 1919’da Samsun’a gemiyle hareket ettiği yerdir.

Yapımına 1925’te başlanan heykel, yaklaşık 14 ay sonra tamamlanarak dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Şehremini Emin Erkul tarafından törenle açılmıştır.

Heykeltıraşı Heinrich Krippel’dır. Avusturyalı heykeltıraşı, yaklaşık 13 yıl süresince Türkiye’de kalarak birçok şehir için Atatürk heykelleri yaptı. Konya Atatürk Anıtı ve Ankara Zafer Anıtı gibi eserlere imza atmıştır. Viyana’da yapılan heykel, parçalar halinde Türkiye’de getirildi ve Krippel’ın gözetiminde birleştirilerek yerine yerleştirildi. Daha öncesinde üç tarafında yazıtlar bulunan dikdörtgen kaide üzerindeki Atatürk heykeli, bronzdandır. Yazıtlar günümüzde yoktur.

Sivil kıyafetli Atatürk, heykelde kararlı ve dinamik bir şekilde tasvir edilmiştir. Kaşları çatık, gözleri de biraz kısık bakmaktadır. Bir eli belinde, diğeri yumruğu sıkılmış halde aşağı doğrudur. Devam eden süreçteki genellikle askeri kıyafetle tasvir edilen Atatürk’ün az sayıdaki sivil giysili heykelinden biridir. En çok ziyaret edilen Atatürk heykelleri arasındadır. 

Sarayburnu Atatürk AnıtıSarayburnu Atatürk AnıtıSarayburnu Atatürk AnıtıSarayburnu Atatürk Anıtı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler