Saliha Sultan Sebil ve Çeşmesi

Saliha Sultan Sebil ve Çeşmesi

Saliha Sultan Sebil ve Çeşmesi

Osmanlı yadigarı su yapılarından biri olan Saliha Sultan Sebil ve Çeşmesi İstanbul’un Beyoğlu ilçesindedir. Padişah I. Mahmud’un annesi Saliha Sultan tarafından 1732-1733 yılları arasında yaptırılmıştır. Kültür varlığı olarak tescillidir.

Asimetrik bir plan göze çarpar. Blok haldedir. Dört yüzünde bulunan çeşmelerin ana duvar dışına gelmiştir. Kasnaklı su haznesi, arka kısımda kalır. Üç cephesinde toplam beş aynataşı bulunur. Güneybatı kısmında havalandırma penceresi, kurşun çatısı diğer öne çıkanlar arasındadır. Kitabeleri, dönemin önemli şairlerinden Seyyid Vehbi imzası taşır.

Mermer ve kagir sistemle, oldukça dayanıklı tipte yapılmıştır.

Çeşmeyi yaptırdıktan altı sene sonra hayata gözlerini yuman Saliha Sultan’ın mezarı, Yeni Camii yakınındaki Cedid Havatin Türbesi’ndedir.

Çeşmenin 1840 tarihli bir fotoğrafı mevcuttur. Genel itibarıyla 1840 ile 1900’lerin ilk yıllarına ait çeşitli fotoğrafları günümüze ulaşmış ve dönem dönem hasarlara sahip olduğu göze çarpmıştır. Fotoğraflarda 1950’den sonra yıkılan yanı başındaki sıbyan mektebi yani Osmanlı ilkokulu ile evler göze çarpar. Tarihi değer, gördüğü çeşitli restorasyonlarla birlikte günümüzde gayet iyi durumdadır.

Saliha Sultan Sebil ve ÇeşmesiSaliha Sultan Sebil ve ÇeşmesiSaliha Sultan Sebil ve ÇeşmesiSaliha Sultan Sebil ve Çeşmesi

Yorumlar

 • gunessygz
  29.09.2022 08:46

  Sultan II. Mustafa’nın eşi olan Saliha Sultan tarafından 1735 yılında yaptırılmış. Yediemirler Tekkesi Çeşmesi olarak ta bilinir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler