Saksı Hanı

Saksı Hanı

22.02.2021 00:18


Saksı Han, İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Galata’da Perşembe Pazarı olarak bilinen alanda; Mahkeme, Bekar ve Zencefil Sokak’larının birleştiği yerdedir. 18’inci yüzyıldan kalma kitabesiz tarihi yapının kim tarafından yaptırıldığı bilinmemekle birlikte İstanbul’da bulunan diğer Osmanlı hanlarına benzemediği ve Cenevizlilerden kalma olduğu, sonradan ticarethaneye dönüştürüldüğü tahmin edilir.

Dikdörtgen planda kesme taş ve tuğladan inşa edilmiş yapı, Osmanlı mimarisine göre inşa edilmiş benzerlerinin aksine avlusuz ve iki katlıdır. Avlu yerine kapalı bir biçimde tasarlanmış handa, geniş sofalara ve birbirine açılan odalar arasında geçiş sağlanır.

Günümüzde 14 dükkandan oluşan bir ticarethane olarak kullanılan han, semt esnafının düzenlemeleriyle tarihi dokusundan ve görünümünden oldukça uzaktır. 18’inci yüzyılın izlerine daha fazla rastlanabilen hanın üst katına alt kattaki koridorun sonundaki taş merdivenlerle ulaşılır. Yuvarlak kemerli bir giriş kapısı olan hanın üst kattaki pencereleri sivri kemerlidir. Testere dişi şeklinde tuğla saçaklar çatı altından görünür. Üzeri beşik tonozla örtülü hanın, tam olarak bilinmemekle birlikte zamanında mahkeme binası olarak kullanıldığı, zamanla han olarak hizmet vermeye başlandığı söylenir.

Saksı HanıSaksı HanıSaksı Hanı

Yorumlar

 • buseats2
  09.11.2022 06:45

  Perşembe Pazarı Sokak'taki en güzel hanlardan biri.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler