Sakıp Sabancı Müzesi (Atlı Köşk)

Sakıp Sabancı Müzesi (Atlı Köşk)

Sakıp Sabancı Müzesi (Atlı Köşk)

‘Atlı Köşk’ olarak da bilinen Sakıp Sabancı Müzesi, Rumeli yakasında Boğaz’a nazır eşsiz bir konuma sahiptir. Emirgan sahil yoluna bakan müze binası İtalyan Mimar Edoouard de Nari’ye Hidiv Ailesi tarafından yaptırılır. İnşa tarihi 1927 yılına kadar uzanan köşk, uzun bir süre yazlık konut olarak kullanılır. Çok kısa bir süreliğine Karadağ Sefareti olarak kullanılan köşk, 1950’de Hacı Ömer Sabancı tarafından satın alınarak ‘Atlı Köşk’ adını alır.

Bahçesine Fransız Heykeltıraş Louis Doumas’ın yapım tarihi 1864’e dayanan at heykeli nedeniyle Atlı Köşk adı verilen tarihi evin bulunduğu araziye ikinci at heykeli de eklendikten sonra Sakıp Sabancı, 1966’da köşke yerleşir. Köşkün zengin ve göz alıcı resim ile hat koleksiyonunun ilgi gördüğü bir müzeye dönüştürülme tarihi ise 1998’i bulur. Müzeye dönüşmesiyle birlikte köşk, ‘Sakıp Sabancı Müzesi’ adını alır. Modern bir galeriyi de bünyesine alarak 2002’de ziyarete açılır.

Sergileme alanları 2005 yılında kapsamlı bir restorasyon geçirerek genişletilen Sakıp Sabancı Müzesi, teknik anlamda da uluslararası standartlara uygun hale getirilir. Hilyeler, levhalar, beratlar, fermanlar ve menşurlar, hattat aletleri ve daha birçok eserin bulunduğu koleksiyondan 96 eser seçilerek 2008’de İspanya’nın başkenti Madrid’deki Real Academia de Bellas Artes de San Fernando’da sergilenmiştir.

Resim koleksiyonu ile diğer müzelerden ayrılan ve erken dönem Türk resminin en nadide örneklerini barındıran Sakıp Sabancı Müzesi’nde Osmanlı Dönemi’ne ait pek çok esere de denk gelmek olasıdır. Öyle ki Şeker Ahmet Paşa’dan Osman Hamdi Bey’e, Süleyman Seyyit’ten Fikret Mualla ve İbrahim Çallı’ya kadar çok sayıda ünlü ressamın eserleri bu müzede görmeniz mümkündür.

Sakıp Sabancı Müzesi (Atlı Köşk)Sakıp Sabancı Müzesi (Atlı Köşk)Sakıp Sabancı Müzesi (Atlı Köşk)Sakıp Sabancı Müzesi (Atlı Köşk)

Yorumlar

 • buseats2
  09.11.2022 06:09

  🏛İstanbul’un en güzel manzaraya sahip müzesi

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler