Sait Halim Paşa Yalısı - GeziBilen

Sait Halim Paşa Yalısı

Sait Halim Paşa Yalısı

Kıyıya komşu kısmında yer alan iki adet aslan heykelinden dolayı ‘Aslanlı Yalı’ ismiyle de anılan Sait Halim Paşa Yalısı, İstanbul’un Yeniköy semtinde konumlanıyor. 19’uncu yüzyılın son çeyreğine ait, hatıralarını günümüze ulaştıran şehrin görkemli yapılarından biri olan yalı, neo-klasik tarzda inşa edilmiştir.

Boğaziçi’ne nazır durumdaki tarihi yapı, adını Prens Mehmet Abdülhalim Paşa'nın oğlu olan Sait Halim Paşa'dan alır. Yalı, Osmanlı’nın batılılaşma akımını yansıtan sade bir dış mimari ile inşa edilse de iç dekorasyonunda geleneksel unsurlarla harmanlanmıştır.

İstanbul Boğazı’nı sıra sıra çevreleyen yalılar arasında tarihi mirasını günümüze kadar ulaştırmış olan Sait Halim Paşa Yalısı, mermer zemin üzerine iki kat olarak güneyi selamlık, kuzeyi ise harem olarak düzenlenmiştir. Yalı, eskiden üç yönden denize girilebilen bir deniz hamamıyla çevriliydi. 1995’te çıkan yangınla önemli bir kısmı zarar gören bina, 1998’de esaslı bir restorasyondan geçti ve günümüze ulaşan görünümünü 2002’de tamamladı. Boğazın incisi Yeniköy’de her türlü organizasyon için ev sahipliği yapan Sait Halim Paşa Yalısı, özellikle yaz aylarında açık hava sineması, etkinlik ve kahvaltılarıyla keyifli deneyimler yaşamak için ideal.

Sait Halim Paşa YalısıSait Halim Paşa YalısıSait Halim Paşa YalısıSait Halim Paşa Yalısı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota