Saint Esprit Katedrali - GeziBilen

Saint Esprit Katedrali

Saint Esprit Katedrali

Saint Esprit Katolik Kilisesi, İstanbul-Elmadağ’daki Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan Fransız okulu Notre Dame de Sion Lisesi’nin arka avlusunda yer alır. Kilise, 1846'da ibadete açılmıştır.

TRT binasının hemen karşısında bulunan katedral, İstanbul’da yaşayan Katolikler için en önemli ibadethaneler arasında yer alır. Latin geleneğinden gelen Katoliklerin dini önderlerinin kürsüsü burada bulunur. Tarihi geçmişi yüzyılı aşkın bir süreye dayanan kiliseyi bu zamana kadar dört papa ziyaret etmiştir. 

Kiliseyi ziyaret edenleri, okulun ön cephesinden görünen avlusunun tam ortasında yükselen görkemli bir heykel karşılar. Papa XV. Benedictus'a ait olan bu heykelin tasarımı Ouattrini, kaidesi ise Medici tarafından tasarlanmıştır.

Katedralin ilgi çeken bir diğer özelliği aşağısındaki yer altı mezarlığıdır. 1927 yılına kadar defin arama çabalarının devam ettiği bu kısımda, saray müzisyenlerinden Giuseppe Donizetti ve kilisenin kurucusu Monsenyör Hillereau gibi isimlerin de aralarında bulunduğu birçok anıt mezar bulunmuştur. Barok tarzda inşa edilen Saint Esprit Katolik Kilisesi; göz alıcı vitrayları, tabloları ve ahşap üzerine yapılan boyamalarla bezeli tavanı ile görülmeye değer.

Saint Esprit KatedraliSaint Esprit KatedraliSaint Esprit KatedraliSaint Esprit Katedrali

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota