Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı

22.02.2021 00:18


Fatih ilçesinin tarihi semtlerinden Beyazıt’ta konumlanan Sahaflar Çarşısı, İstanbul’da Bizans İmparatorluğu zamanında kitap ve kağıt satışı yapılan alanda, adeta medeniyetler ötesi bir geleneğin sürdürülmesini esas alıyor. Bu tarihi atmosferde Bizans’tan günümüze uzanan binlerce yıllık dönemin ardından hala kitaplar satılıyor. Kapalıçarşı ile Beyazıt Meydanı arasındaki Sahaflar Çarşısı, birçok türde kitabın otantik atmosfere sahip dükkanlarda satın alınmasını mümkün kılıyor. Üzeri açık olan Sahaflar Çarşısı’nda dükkanlara girerek ya da dışarıya taşmış kitaplara göz atarak alışveriş yapılıyor. Kapalıçarşı’nın hemen yanında olduğunu unutmayın, yani kitaplarla ilgili az da olsa pazarlık söz konusu olabilir. Seyahat kitaplarından akademik çalışmalara, trend romanlardan eğitim içeriklerine akla gelebilecek her şeyin bulunabildiği Sahaflar Çarşısı’nda, Osmanlı dönemine atıfla bazı sanatsal ev eşyaları da satılıyor. İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’ne yakın olduğu için üniversite öğrencilerinin yoğun olduğu çarşı, Beyazıt Camii’nin yanında ve Kapalıçarşı’nın önünde olmak üzere iki kapıya sahip. Küçük dükkanların yan yana sıralı olduğu çarşıda ayrıca, Türk dilindeki ilk basılı kitabı yayınlayan Macar asıllı İbrahim Müteferrika’nın büstü yakından görülebilir. Yaklaşık olarak çarşının orta noktasındadır. Bu arada ilk basılı kitap, içerik olarak bir Arapça-Türkçe sözlüktü. Sahaflar çarşısı, ağaçların gölgesi altında keyifli bir gezi ve alışveriş deneyimi vadediyor.
Sahaflar ÇarşısıSahaflar ÇarşısıSahaflar ÇarşısıSahaflar Çarşısı

Yorumlar

 • mutugucluu
  08.09.2023 13:49

  Sahaflar Çarşısı'nda, yıllar öncesinin unutulmuş hikayelerini keşfetme fırsatı buluyorsunuz. Raflardaki eski dergiler, el yazmaları ve eski kitaplar arasında kaybolmak çok keyifli. Bu yerdeki sahaflar, eserlere olan tutkularını size aktarırken, aradığınız herhangi bir şeyi bulmanız için ellerinden geleni yapıyorlar.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler