Sadrazam Piri Mehmet Paşa Türbesi - GeziBilen

Sadrazam Piri Mehmet Paşa Türbesi

Sadrazam Piri Mehmet Paşa Türbesi

Sadrazam Piri Mehmet Paşa Türbesi, İstanbul’un batısındaki Silivri ilçesindedir. Üzeri açık, etrafı demir parmaklıklarla çevrili türbe, Osmanlı devlet adamının ilçede yaptırmış olduğu caminin bitişiğinde yer alır. Etrafı ağaçlarla çevrili küçük bir mezarlık içerisindedir. Geçtiğimiz yıllarda yenilenen mermer kabrinde bir mermer blok üzerinde doğum ve ölüm tarihleri ile kendisini tanıtan kısa bir de yazı bulunur. 

Dedesi tanınmış müderrislerden Cemaleddin Aksarayi, babası eğitimli bir din adamı olan Mehmed Cellaleddin Ahmet Çelebi’dir. Amasya’da yetişmiş, medrese eğitimi görmüş, kadılık yapmış ve Anadolu defterdarlığı ile bürokratlık kariyerine başlamıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nun doğuya yönelik Çaldıran Savaşı’nda bulunmuş, harp meclisinde söylediği sözlerle Padişah Yavuz Sultan Selim’in ilgisini çekmiştir. Sefer dönüşünde, 1514’te vezir yapılır. Dört sene sonra 1523’teki emekliliğine kadar sadrazamlığı tayin edilir. Döneminde Belgrat ve Rodos fetihleri gerçekleşmişti. İnzivaya çekildiği Silivri’deki çiftliğinde 1532’de hayata gözlerini yumduğu bilinir. 

Ciddi, tedbirli ve kudretli biri olarak bilinirdi. Şiirleri vardır. Geride birçok hayırlı eser bırakmıştır. Hasköy’de yaptırdığı mescit dolasıyla kendi adı verilmiş mahalle mevcuttur. İstanbul’daki cami, mescit, tekkenin yanı sıra Silivri’de cami, medrese, imaret ile 1521’de Konya’da çeşitli eserler yaptırmıştır.

Sadrazam Piri Mehmet Paşa TürbesiSadrazam Piri Mehmet Paşa TürbesiSadrazam Piri Mehmet Paşa Türbesi

Yorumlar

 • ssedatylmz
  12.01.2023 12:56

  Camiye gelenlerin kesin gelmeleri gerekir hemen arka tarafta

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota