Rumeli Feneri

Rumeli Feneri

Rumeli Feneri

Rumeli Feneri, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda, Boğaziçi kıyılarının Karadeniz’le buluştuğu noktada inşa edilmiş tarihi bir yapı ve çevresindeki balıkçı köyünü kapsar. Sarıyer ilçesindeki Rumeli Feneri, 1855’te Osmanlı İmparatorluğu ve müttefikleri ile Rusya arasındaki Kırım Savaşı öncesinde, hakim bir noktada savaş gemilerinin gözetlenmesi esasıyla yapılmıştır. Fransa tarafından yaptırılan fenerin işletme hakkı da bu ülkeye verilmiş ancak söz konusu müeyyide 1933’te iptal edilmiştir.

Yaklaşık 60 metrelik bir tepe üzerindeki Rumeli Feneri, 30 metre yüksekliği ile dikkat çeker. Osmanlı’daki diğer fenerler gibi gazla çalışan Rumeli Feneri, halihazırda elektrikle çalışmaya devam etmektedir. Asırlar önce olduğu gibi bugün de Marmara Denizi ile Karadeniz arasındaki deniz yolu ulaşımında gemilere yön gösterme babında yardımcı olmaktadır.

Örme taştan çıkılarak yapılan Rumeli Feneri’nin altında bir de balıkçı köyü bulunur. Buradaki salaş balıkçı lokantası, bölgeyle özdeşleşmiş şahsına münhasır bir işletme olarak öne çıkar.

Ek olarak yaz ayları için hafta sonu tatilcilerini cezbeden koyu meşhurdur. Genel itibarıyla tarihi fenerinin yanı sıra yakın çevresi ile tatil köyü havasında; restoran, plaj, açık hava sineması, spor tesisi gibi imkan ve hizmetlerin bulunduğu sakin bir destinasyondur. Ayrıca Sarı Saltuk Türbesi, Rumeli Feneri’ne yakın konumuyla manevi açıdan yıl boyu ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Rumeli FeneriRumeli FeneriRumeli FeneriRumeli Feneri

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler