Reşat Nuri Güntekin Evi - GeziBilen

Reşat Nuri Güntekin Evi

Reşat Nuri Güntekin Evi

İstanbul’un ‘en ünlü adası’ Büyükada; lüks kafeleri, yazın dondurmacıları, her köşesindeki tarifsiz köşkleri ve dillere destan günbatımı manzarasının yanında ünlü Türk yazar Reşat Nuri Gültekin’in bir nevi ilham perisidir. Bir dönem milletvekili yapmış; hikaye, roman ve oyun yazarı Reşat Nuri Güntekin 1937’de satın aldığı Büyükada’daki evde uzun yıllar yaşadı. Ayrıca akciğer kanseri nedeniyle 1956’daki ölümünden sonra eşi, tek başına uzun yıllar bu evde konaklamıştır. Yılmaz Türk Caddesi üzerindeki Reşat Nuri Güntekin Evi, yazarın aralarında Çalıkuşu’nun da bulunduğu sekiz romanını tamamladığı üç katlı çok hoş bir yalı köşktü. Uzun yıllar kızı Ela’nın yaşadığı ahşap çatılı kagir ev, müzeye dönüştürülmemişti ve dışarıdan görülebilir durumdaydı. Pembe boyalı kapı ve pencere kemerleri ile Büyükada’nın en meşhur evlerinden biriydi aynı zamanda… 2020’nin ilk günlerinde çıkan yangında kül olan ve iki saat içerisinde yıkılan Reşat Nuri Güntekin Evi, günümüzde üzücü bir görünüme sahip.

Reşat Nuri Güntekin EviReşat Nuri Güntekin EviReşat Nuri Güntekin EviReşat Nuri Güntekin Evi

Yorumlar

 • baitpmot
  11.07.2023 15:11

  Vapur iskelesinden 25 dk yürüyerek ulaşılıyor alana. Özellikle pembe pencereleri çiçeklerle birleşince pek bir sıcak görüntü oluşturmuş. Hemen ilerisinde Adalar müzesi var.

 • xbegummx
  30.09.2022 08:02

  Neden çok sevdiğimi anlatamam.Görmek yaşamak gerekir.Birebir başbaşa kalmak o sessizliği,o sadeliği hissetmek ve o kokuyu içinize çekmek gerekir.O zaman neden çok sevdiğimi eminim anlarsınız.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota