Rebul Eczanesi

Rebul Eczanesi

Rebul Eczanesi

Türkiye’de lavanta kolonyasının bir diğer adı olan Rebul Eczanesi, 1895 yılında Jean Cesar Reboul tarafından Grande Pharmacie Parisienne (Büyük Paris Eczanesi) ismiyle İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Rumeli Han’ın alt katında açılır. Açıldığı günden 2015 yılına kadar aynı yerde kalan Beyoğlu’nun en eski eczanesi Rebul, o yıllarda başlatılan dönüşüm projesi ile 120 yıllık dükkanından ayrılarak Meşelik Sokak’ta bulunan yeni yerine taşınır. 

Eczanenin Kurucusu Jean Cesar Reboul’un yanında stajyer olarak başlayan Kemal Müderrisoğlu, markayı yüzde 100 Türk sermayeli olarak bugüne taşıyan isim. Çalıştığı eczaneye bir süre sonra Jean Cesar Reboul’un teklifiyle ortak olmasıyla birlikte, Kemal ve Reboul adıyla devam eden iş birliği, Mösyö Reboul’un ortaklığı tamamen kendisine devretmesiyle birlikte sonlanır. 1939 yılından sonra eczane, Kemal Bey’in sahipliğinde ustaya saygı ifadesi olarak ‘Rebul’ markası ile yoluna devam eder.

İstiklal Caddesi’nde lavanta kolonyası sürerek gezmenin bir ritüel haline geldiği günlerde, geleneksel yöntemlerle çeşitli bitki özlerinden ilaç, losyon ve kozmetikler üreten eczane, zamanla büyüyerek ‘Rebul’ markasıyla Türk kozmetik sektöründe de önemli bir yer edinmiştir. 

Rebul Eczanesi Rebul Eczanesi Rebul Eczanesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler