Rasim Paşa Camii - GeziBilen

Rasim Paşa Camii

Rasim Paşa Camii

Bulunduğu semte adını da veren dönemin Osmanlı Deniz Kuvvetleri Komutanı yani Bahriye Nazırı Rasim Paşa’nın eşi tarafından yaptırılan cami, İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki Kadıköy ilçesindedir. 1902’de yapımı tamamlanan Rasim Paşa Camii, yaklaşık 70 yıl önce aynı yerde inşa edilmiş ancak harap hale dönmüş küçük bir mescidin onarılıp genişletilmesi esası taşır.

Rasim Paşa’nın gerek kendi adına yaptırılmış camiyi gerekse 1927’de isminin verildiği semti hayatında hiç görmediği rivayet edilir. Nesillerdir varlığını sürdüren mütevazi büyüklükteki cami, geniş kubbesiyle dikkat çeker. Çatısı ahşap oluşuyla ilginç bir görsellik sunar. Taşıyıcı elemanları da dahil olmak üzere duvarları ve tek şerefeli minaresi ise yangına dayanıklı malzemeden, yani kagirdendir.

Ufak bir de avlusu bulunan köşe konumdaki caminin iç mekanına merdivenle çıkılır. İç mekan aydınlık ve ferahtır. Duvarlarda süsleme bulunmadığı gibi mihrap, yani imamın cemaatin önünde namaz kıldırdığı, kıbleyi gösteren oyuk bölüm de sadedir. Cuma hutbesinin okunduğu minber ve vaaz kürsüsü ahşaptandır. Genel itibarıyla şehrin içerisinde kalmış küçük bir kasaba camini andırır; kendine özgü, naif ve sade bir eserdir.

Rasim Paşa CamiiRasim Paşa CamiiRasim Paşa CamiiRasim Paşa Camii

Yorumlar

 • omrkazncc
  11.01.2023 13:20

  Rasim Paşa Camii, Yeldeğirmeni Polis Karakolu yanındaki camii

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota