Prens Sabahattin ve Halil Rıfat Paşa Türbesi

Prens Sabahattin ve Halil Rıfat Paşa Türbesi

Prens Sabahattin ve Halil Rıfat Paşa Türbesi

Bitişik durumda olan Prens Sabahattin ve Halil Rıfat Paşa Türbesi, İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde, iki sokağın kesişiminde konumlanıyor.

1879’da doğan Prens Sabahattin, Osmanlı Padişahı Abdülmecit’in kızı Seniha Sultan’ın oğludur. Fransa’ya giderek II. Abdülhamit’e karşı kurulan Jön Türkler grubunda yer almıştır. 1902 tarihinde düzenlenen 1’inci Jön Türk toplantısına başkanlık etmiş, çeşitli olaylara karışmıştır. 1948’de İsviçre’de hayata gözlerine yumdu. Mezarı birkaç sene sonra İstanbul’a getirtilerek babası Mahmud Celaleddin Paşa’nın türbesine gömüldü. Bu türbe, günümüzde Prens Sabahattin Türbesi olarak anılmaktadır.

Halil Rıfat Paşa ise Mahmud Celaleddin Paşa’nın babasıdır. Türbeler, birbirleri ile bağlantılı haldedir. Hem Prens Sabahattin ve Halil Rıfat Paşa’ya ait sandukalar ziyaret edilebilir.

Kubbe ile örtülü olan iki adet kare şeklindeki bölümden oluşan Prens Sabahattin ve Halil Rıfat Paşa Türbesi, kemerli pencereleri ile dikkat çeker. Cephesi mermer kaplı olan türbeler, genel itibarıyla ampir mimari üslubuna işaret eder. Eyüp Sultan Camii ve Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi gibi önemli eserlere yakın noktada bulunan türbeler, her gün belirli saatler dahilinde ziyaret edilebilmektedir.

Prens Sabahattin ve Halil Rıfat Paşa TürbesiPrens Sabahattin ve Halil Rıfat Paşa TürbesiPrens Sabahattin ve Halil Rıfat Paşa Türbesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler