Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy Tabiat Parkı İstanbullular’ın hafta sonu kaçamak yapmak için sıklıkla ziyaret ettiği yerlerin başında gelmektedir. 1994 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından tabiat parkı ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Şehrin ilk ve yüz ölçümü bakımından en büyük tabiat parkı olan Polonezköy Tabiat Parkı, yaklaşık 3,004 hektarlık bir alanda yer almaktadır. 

Bölge, birkaç milli park ve bahçenin yanı sıra Karaağaç çiftliğine, Sülün-Keklik Üretim Çiftliği’ne ve Geyik-Karaca Üretim Çiftliği’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Çok sayıda bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan parkta, piknik, kamp, trekking ve oryantiring gibi birçok açık hava eğlence aktivitesi gerçekleştirebilmeniz için olanak sağlanmaktadır. 5 km uzunluğunda yürüyüş, bisiklet ve koşu parkuru ve gözlem kuleleri vardır. Ayrıca çok sayıda restoran bulunmaktadır. Köyde çok sayıda pansiyon ve otelde konaklama imkanı mevcuttur.

İstanbul’un akciğeri diyebileceğimiz Polonezköy, aslında bir Polonyalı köyüdür. Polonya ayaklanması sonucu bağımsızlığını kaybeden Polonya halkı, ülkelerini terk etmek durumunda kalıyor ve Osmanlı Devletine sığınıyor. Bu durum karşısında Sultan Abdülmecit Han, günümüzde 85’e yakın Polonyalı vatandaşın hala yaşadığı ve adının o zamanlar Adamköy olduğu bu köye yerleşime izin veriyor. Polonezköy aslında Polonya-Türkiye dostluğunun da bir sembolü…


Polonezköy Tabiat ParkıPolonezköy Tabiat ParkıPolonezköy Tabiat ParkıPolonezköy Tabiat Parkı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler