Pertev Mehmed Paşa Türbesi - GeziBilen

Pertev Mehmed Paşa Türbesi

Pertev Mehmed Paşa Türbesi

Pertev Mehmed Paşa Türbesi, İstanbul’un en önemli Osmanlı eserlerinden Eyüp Camii’nin çok yakınındaki bir sokak üzerindedir. Dönem olarak birbirini izleyen iki Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman ve II. Selim’in vezirliğini yapmış olan Pertev Paşa tarafından, vefatında defnedilmesini istediği yer olarak dönemin baş mimarı Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. 9 Ekim 1572’deki ölümünde türbesine defni gerçekleştirilmiştir. Türbede ayrıca Pertev Mehmed Paşa’nın aile fertlerinin büyük kısmı mermerden yapılma sandukaları vardır. Ölüm tarihleri 1570-1600 yılları arasına işaret eder.

Dışı dayanıklı küfteki taşından yapılmış olan türbede yoğun mermer kullanımı dikkat çeker. Kapının üzerinde dört satırdan oluşan kitabe yer alır. Kitabede paşanın vefat tarihi bulunur. İki yanında toplam 13 penceresi olan üstü açık bir yapıdır. Üzerindeki kubbenin 1920’li yıllarda çöktüğü kaydedilir.

Kadınların kitabeleri sanatsal açıdan önem taşır. Geneli itibarıyla erkeklere ait sandukalar kadınlara göre daha süslemelidir. Dönemin önemli devlet adamının nispeten sade görünümlü türbesinin yanı sıra kendi adını taşıyan bir cami ve külliye bulunmaktadır.

Pertev Mehmed Paşa TürbesiPertev Mehmed Paşa TürbesiPertev Mehmed Paşa Türbesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota