Pargalı İbrahim Paşa Türbesi - GeziBilen

Pargalı İbrahim Paşa Türbesi

Pargalı İbrahim Paşa Türbesi

İstanbul, Osmanlı Devleti'nin hakimiyetindeki yaklaşık 450 yıl boyunca başkent olarak gelişirken padişah ve devlet ileri gelenlerinin halkın ihtiyaçlarını gözeterek yaptırdıkları eserlerin de tanığı oldu. Şehrin dört bir yanı camilerle, medreselerle, çeşmeler ve daha birçok kamusal yapıyla donatılırken türbeler de yapıldı. Böylelikle geleneksel bir esasla halkın sevdiği, saydığı kişilerin mezarının ziyaret edilebileceği alanlar oluşturuldu. Bu türdeki yapılarından biri olan Pargalı İbrahim Paşa Türbesi, Beyoğlu ilçesindeki Canfeda Hazretleri Haziresi’nde yer alıyor.

Kanuni Sultan Süleyman’ın Sadrazamlığını yapan Pargalı İbrahim Paşa’nın kabri, geçtiğimiz yıllarda restore de edilmişti. Böylelikle çevre duvarı, korkulukları, hazirenin kapısı ile zemin yenilenmişti. Ek olarak kot çalışmaları ile gereksiz eğrilikler de düzeltildi.

Günümüzde oldukça iyi durumda olan türbe, Osmanlı Devleti'nde 1523-1536 tarihleri arasında sadrazamlık yapmış; çok sayıda cami, medrese, hamam ve çeşme yaptırmış devlet adamı Pargalı İbrahim Paşa’nın yad edilmesini mümkün kılıyor.

Pargalı İbrahim Paşa TürbesiPargalı İbrahim Paşa TürbesiPargalı İbrahim Paşa TürbesiPargalı İbrahim Paşa Türbesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota