Özel Zapyon Rum Okulu

Özel Zapyon Rum Okulu

Özel Zapyon Rum Okulu

Taksim Meydanı’ndan Sıraselviler’e ilerlerken sağ tarafta tüm görkemiyle yükselen tarihi Özel Zapyon Rum Okulu, İstanbul’daki az sayıda Rum okulundan biri.

Önceleri Tepebaşı’nda eğitim veren okulda, daha sonra öğretmen yetiştiren bir akademi haline dönüştürülünce daha büyük binaya ihtiyaç duyulur. 1875 yılına kadar hastane ve mezarlık olan şu anki yerleşke üzerine, şehrin bu tarafa kayması sebebiyle birlikte oluşan kilise ve okul ihtiyacını da karşılamak esasıyla 1883-1885 yılları arasında tüccar Konstantinos Zappas tarafından Zapyon Kız Lisesi yaptırılır. Ayrıca arsanın bir bölümüne Aya Triada Kilisesi inşa edilir. I. Dünya Savaşı’nda hastane olarak da hizmet verdiği bilinir. Günümüzde Rum nüfusun azalmasıyla birlikte, az sayıda öğrenciye rağmen ana sınıfı, ilköğretim ve lise düzeyinde eğitim veren karma yapıda bir okuldur.

Dönemin ünlü mimarlarından Ioannis Ioannisi tarafından projelendirilen okul gerek iç gerekse dış yapı unsurları ve işçiliği ile Rum mimarisinin göz alıcı örnekleri arasında. Yaşayan bir müze görünümündeki okulda duvar ve tavan süslemeleri, heykeller, kapı ve pencerelerin birçoğu orijinal. Yüzlerce tarihi kitabın bulunduğu kütüphane arşivinin en değerli parçası ise 1880’lerde İstanbul’da Rumca çıkan gazetelerdir.

Özel Zapyon Rum OkuluÖzel Zapyon Rum OkuluÖzel Zapyon Rum OkuluÖzel Zapyon Rum Okulu

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler