Osmanlı Bankası Müzesi - GeziBilen

Osmanlı Bankası Müzesi

Osmanlı Bankası Müzesi

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde, meşhur Galata Kulesi’nden Karaköy’deki Bankalar Caddesi’ne inildiğinde sofistike Osmanlı Bankası Müzesi ile karşılaşılır. Bulunduğu lokasyonun en cezbedici binalarından biri olduğu için kolayca görülen müze, Eski Genel Müdürlük Binası’nın restore edilmesini esas alıyor.

Müze kapsamında geç Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemlerine dair objeler görülebiliyor. Ek olarak bankanın müşteri portföyü, finansal bazı detaylar eşliğinde görsel olarak aktarılıyor. Duvarları süsleyen dev fotoğraf ve barkovizyonlar, çeşitli bilgilendirici yazılar eşliğinde incelenebilir.

Dört adet kasanın bulunduğu müzede, ziyaretiniz kapsamında dilerseniz eskiden paraların bulunduğu bu ilginç mekanların içlerine girebiliyorsunuz. Kimisi için heyecan verici olan bu deneyim, bazılarına korkutucu gelebilir. Kapalı yer fobisi olanlara önerilmez. Genel itibarıyla son derece modern bir ambiyans eşliğinde, tarihi bir bankanın kapılarını tüm yönleri ile aralayan müzede zamanın nasıl geçtiğinin farkına varmazsınız…

Osmanlı Devleti'nin son döneminde hazine görevi de üstlenen banka, yakın geçmişe kadar kurumsal varlığını sürdürmüş, 2001 yılında başka bir finansal kuruluş bünyesine geçerek yapısal olarak sona ermişti.

Osmanlı Bankası MüzesiOsmanlı Bankası MüzesiOsmanlı Bankası Müzesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota