Osman Reis Camii - GeziBilen

Osman Reis Camii

Osman Reis Camii

‘Yalılar Camii’ olarak da bilinen Osman Reis Camii, İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki Boğaziçi kıyılarındaki İstinye semtinde 1635’te yaptırıldı. O dönem başarılı bir denizci olan Osman Reis tarafından vakfedilen caminin arsası, yaptırıldığı dönemde bir Ermeni mahallesi içinde bulunuyordu. Osman Reis, arsayı satın almış ve cami inşasını tamamlamıştır.

1903’te, ilk Aşk-ı Memnu dizisinin de çekildiği mekan olan Ahmet Afif Paşa Yalısı, sahil bölgesine inşa edilmiştir. Söz konusu yalının mimarı olan Alexandre Valleury, Osman Reis Camii’ni de tekrardan yaptırmaya karar verir. Böylelikle Osman Reis Camii, yeni bir görünüm kazanır.

1960’lara gelindiğinde ise İstinye-Yeniköy arasındaki yol inşaatı esnasında zarar gören avlu ve ek binalar ile birlikte günümüzde yalnızca cami kalmıştır. 1999’daki binlerce kişinin hayatını kaybettiği Marmara depremi esnasında zarar gören Osman Reis Camii, sonrasında tamir ettirilerek günümüze ulaşmıştır.

Kare plana sahip olan Osman Reis Camii’nin dışı sarı rengi ile dikkat çeker. Köşeler ve pencereler ise beyaz renge sahiptir. Bu şekilde caminin dış cephesi hareketli ve göze hoş gelen bir yapı kazanmıştır.

İç mekan sadedir. Üzerinde hutbe okunan minber ve imamın vaaz verdiği kürsü beyaz boyalı ahşaptandır. Caminin minaresi, gövdesini saran ve korkuluklu yapı olan tek şerefesi ile ünlüdür.

Osman Reis CamiiOsman Reis CamiiOsman Reis Camii

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota