Osman Reis Camii

Osman Reis Camii

Osman Reis Camii

‘Yalılar Camii’ olarak da bilinen Osman Reis Camii, İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki Boğaziçi kıyılarındaki İstinye semtinde 1635’te yaptırıldı. O dönem başarılı bir denizci olan Osman Reis tarafından vakfedilen caminin arsası, yaptırıldığı dönemde bir Ermeni mahallesi içinde bulunuyordu. Osman Reis, arsayı satın almış ve cami inşasını tamamlamıştır.

1903’te, ilk Aşk-ı Memnu dizisinin de çekildiği mekan olan Ahmet Afif Paşa Yalısı, sahil bölgesine inşa edilmiştir. Söz konusu yalının mimarı olan Alexandre Valleury, Osman Reis Camii’ni de tekrardan yaptırmaya karar verir. Böylelikle Osman Reis Camii, yeni bir görünüm kazanır.

1960’lara gelindiğinde ise İstinye-Yeniköy arasındaki yol inşaatı esnasında zarar gören avlu ve ek binalar ile birlikte günümüzde yalnızca cami kalmıştır. 1999’daki binlerce kişinin hayatını kaybettiği Marmara depremi esnasında zarar gören Osman Reis Camii, sonrasında tamir ettirilerek günümüze ulaşmıştır.

Kare plana sahip olan Osman Reis Camii’nin dışı sarı rengi ile dikkat çeker. Köşeler ve pencereler ise beyaz renge sahiptir. Bu şekilde caminin dış cephesi hareketli ve göze hoş gelen bir yapı kazanmıştır.

İç mekan sadedir. Üzerinde hutbe okunan minber ve imamın vaaz verdiği kürsü beyaz boyalı ahşaptandır. Caminin minaresi, gövdesini saran ve korkuluklu yapı olan tek şerefesi ile ünlüdür.

Osman Reis CamiiOsman Reis CamiiOsman Reis Camii

Yorumlar

 • gulleribrahimm
  28.12.2022 08:12

  Istanbulun en nadide camilerinden bir tanesi. Tarih kokan ufak bir cami. Herkesin kesinlikle görmesini tavsiye ettiğin bir cami

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 07:30

  Küçük bir cami üst kat asma kat kadınlar bölümü var .. cemaati az inşallah daha çoğalır

 • gunessygz
  22.03.2023 09:54

  Osman Reis Camii veya Yalılar Camii; İstanbul Boğazı’nın Rumeli yakasında İstinye Köybaşı Caddesi üzerinde 1635 tarihinde ilk defa inşa edilmiştir. Osman Reis o dönemin bir denizcisidir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler