Osman Ağa Camii - GeziBilen

Osman Ağa Camii

Osman Ağa Camii

Osman Ağa Camii, İstanbul’da Anadolu Yakası’nın ilçelerinden Kadıköy’de, adını verdiği Osmanağa Mahallesi’nin sınırlarındadır. İlçenin ünlü Boğa Heykeli ile Kadıköy İskelesi arasında konumlanır.

Bölgedeki en eski camiler arasındadır. İmparatorluk sarayında önemli göreve sahip olan Babüssaade Ağası Osman Ağa tarafından 1612’de ahşap olarak yaptırılmıştır. Şehirdeki birçok ahşap cami ile aynı kaderi paylaşır ve 19’uncu yüzyılda çıkan büyük bir yangında harabeye döner. Sonrasında yeniden ama bu kez kagir yapıda yani yangına dayanıklı tuğla ve beton malzemeler ile yaptırılır.

Görkemli giriş kapısından geçilerek girilen avlusundaki 200 yılı aşkın yaştaki ulu çınar ile ziyaretçilerini karşılayan caminin iç mekanı ferahtır. Ahşap ve seramik ağırlıklı detaylar dikkat çeker. Kütahya çinileri son derece kalitelidir. Hutbe okunan yüksek yer olan minber ve vaaz kürsüsü ahşaptandır. Camlarının bir kısmı dikdörtgen diğer kısmı sivri kemerlidir. Tavanı düzdür.

Kütüphanesi de bulunan dikdörtgen plana sahip caminin son cemaat yeri ve yanındaki kadınların namaz kılması için eklenmiş bölüm sonradan dahil edilmiştir.

Osman Ağa CamiiOsman Ağa CamiiOsman Ağa Camii

Yorumlar

 • muratball
  17.11.2022 07:50

  Mısırlı Osman Ağa tarafından 1611'de yaptırılmış.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota