Örücüler Hamamı - GeziBilen

Örücüler Hamamı

Örücüler Hamamı

Türklerde tarih boyunca büyük önem verilen ve bir gelenek olarak günümüze kadar gelen hamamlar, dönemin temizlik, hijyen ve sosyalleşme esaslı başlıca yapılarıydı. Hamamlara hafta üç, dört kez gelinir, temizlenilir, kese attırılırdı. Ayrıca hamam sohbetleri eski zamanların keyifli alışkanlıklarındandı. Ek olarak hamam, önem verilen bir yapı türüydü zira hemen her padişahın mutlaka istediği şehirlere hamam yaptırdığı bilinir.

Hamam geleneği asırlar sonra bile hayatta... Eskinin sosyalleşme geleneği ve kullanım sıklığı günümüz hamamlarında görülmese de keyifli, stres atılan, temizlik ve hijyenin sağlandığı yapılar hala önem taşıyor. İşte bu minvaldeki yapılardan biri olan Örücüler Hamamı, İstanbul’un Fatih ilçesinde konumlanıyor.

Mistik atmosferi ile dikkat çeken, mütevazi bir binadaki tarihi Örücüler Hamamı, dikdörtgen planlı mimarisi, kubbesi ve otantik ambiyansıyla tanınıyor. İç mekanda mermer ve çinileri ile göz dolduran geleneksel tipteki hamamda göbek taşında kese, masaj yaptırma veya kendi başına yıkanma seçenekleri sunuluyor. Sauna mevcut. Örücüler Hamamı, 600 yıla yakın süredir aynı yerinde ziyaretçilerini ağırlıyor. Son olarak çıkışta ikram edilen odun ateşinde demlenmiş çayının keyfi de dillere destan.

Örücüler HamamıÖrücüler HamamıÖrücüler HamamıÖrücüler Hamamı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota