Müeyyedzade Camii - GeziBilen

Müeyyedzade Camii

Müeyyedzade Camii

Müeeyyedzade Camii, İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Kuledibi’nde, Galip Dede Caddesi üzerinde bulunur. Caminin gizemli hikayesi, Lohusa Sultan Türbesi ile ilişkilendirilir. Rivayete göre Lohusa Hatun’un ölümü sonrası mezarında ölü annesini emerken bulunan mucizevi bebek Müeyyedzade Yazıcı Mehmet Efendi’dir. Ölüden doğan anlamına gelen ‘Müeyyedzade’ adıyla anılan çocuk, padişahın emriyle Osmanlı sarayına aldırılır ve devlete büyük hizmetlerde bulunan büyük bir alim olur. Müeyyedzade Mehmet Efendi’nin bu olayın hatırası üzerine 16’ncı yüzyılda camiyi yaptırdığı söylenir.

Uzun yıllar kereste atölyesi ve odun deposu olarak kullanılan cami, 1950 yılında Cemalettin Lokman Cankurtaran önderliğinde mahalle sakinlerinin onarım ve bakım çalışmaları sonrası yeniden ibadethane olarak kullanılmaya başlanır.

350 metrekarelik alana inşa edilmiş olan caminin sokağa bakan duvar tarafı taş ve tuğladan olup, tarihi geçmişine bu cepheden tanıklık etmek mümkündür. Zira yapılan onarım çalışmaları sonrası binanın gövdesi ve tek şerefeli minaresi orijinal görünümünden bir hayli uzaktır.

Caminin avlusunun üzeri kapatılarak cemaat alanı haline getirilmiş, altına şadırvan ve tuvaletler eklenmiştir. Müeyyedzade Mehmet Efendi’nin kabri caminin duvarına bitişiktir.

Müeyyedzade CamiiMüeyyedzade CamiiMüeyyedzade CamiiMüeyyedzade Camii

Yorumlar

 • ftherdincc
  13.01.2023 08:57

  Galata kulesine çıkarken küçük bir cami.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota