Merkez Efendi Türbesi

Merkez Efendi Türbesi

22.02.2021 00:18


Merkez Efendi Türbesi, İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki ilçelerden Zeytinburnu’ndadır. Adını da verdiği Merkez Efendi Mahallesi’ndeki türbe, şehrin en çok ziyaret edilen manevi noktaları arasındadır.

Kagir sistemle inşa ettirilmiş olan türbe, her bir kenarı 7,50 metrelik kare plana sahiptir. Bir cephesi mermer kaplıdır. Kurşun kubbe ile örtülüdür. İçerisindeki ahşap sanduka, sedef kakmalıdır. Merkez Efendi’nin yanı sıra türbede sekiz kişinin daha sandukası bulunur. Belirli günlerde 09.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

1463-1551 yılları arasında yaşamış olan Merkez Efendi, Denizli’de doğmuştur. Esas ismi Müslihittin Ebu Taki bin Mustafa bin Kılıç’tır.

Bursa ve İstanbul’da eğitim görmüş, döneminin tanınmış İslam bilginlerinden tıp eğitimi almıştır. Manisa’da padişahın annesi Hafsa Valide Sultan tarafından yaptırılan imarete şeyh olarak atanmıştır. Aynı zamanda Gazi olan Merkez Efendi, döneminin din ve tasavvuf alanlarında tanınmış alimlerindendir.

Şeyhliği, gençleri eğitmesi ve tıp bilgisinin yanı sıra Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Hafsa Valide Sultan’ı iyileştiren mesir macunuyla ünlüdür. 41 farklı baharatın karışımı ile yapılan ve günümüzde de ilgi gören mesir macunu adlı şifalı besini Merkez Efendi bulmuştur.

Merkez Efendi TürbesiMerkez Efendi TürbesiMerkez Efendi TürbesiMerkez Efendi Türbesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler