Merkez Efendi Hamamı

Merkez Efendi Hamamı

Merkez Efendi Hamamı

Türkler için tarihin çok eski devirlerinden beri temizlik ve hijyene verilen önemin göstergesi olan hamamlar, aynı zamanda ahir zamanların sosyalleşme alanlarıydı. Hamamlarda toplanan kimseler hem temizlenir hem de saatlerce sohbet edip hoşça vakit geçirirdi.

İstanbul’u İstanbul yapan değerlerin başında tarihi hamamlar gelir. Şehrin her yanına yayılmış haldeki bu yapılardan biri de yaklaşık 450 senelik geçmişe sahip olan Merkez Efendi Hamamı’dır.

Zeytinburnu ilçesinde Merkez Efendi Caddesi’ndeki tarihi hamam, Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman zamanında yaptırılmıştır. Asırlardır olduğu gibi günümüzde de aktif durumdadır. Adını devrin önemli şeyh, tıp ve ilim adamları arasında yer aldığı gibi aynı zamanda mesir macununu da ilk yapan kişi olan Merkez Efendi’den alır.

Osmanlı hamamlarının birçok özelliğini taşır. Günümüzde iç mekanı modernize edilmiştir. Erkekler ve kadınlar için ayrı bölümler vardır. Sabah erken saatlerde açılan hamam, geç saatlere kadar hizmet vermektedir. Kese, sabunlu masaj, köpük banyosu, yağlı masaj, sauna, göbek taşı, fin hamamı gibi hizmetler sunulduğu ücretsiz otoparkı da bulunan hamamda sıcak ve soğuk içeceklerin satışı mevcuttur.

Merkez Efendi HamamıMerkez Efendi HamamıMerkez Efendi Hamamı

Yorumlar

 • buseats2
  09.11.2022 07:19

  Çok temiz çok düzenli personelleri çok yardımsever ve güler yüzlü.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler