Mağlova Su Kemeri - GeziBilen

Mağlova Su Kemeri

Mağlova Su Kemeri

Mağlova Su Kemeri, İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki Eyüp ilçesinde bulunan Alibey Barajı üzerindedir. Ormanlarla kaplı bir bölgede yer alır. Osmanlı Saray Başmimarı Mimar Sinan tarafından 1554’te yapımına başlanmış olup 1562’de tamamlanmıştır. Ancak öncesinde aynı noktada Roma su kemerlerinin olabileceği tahmin edilir. Diğer taraftan otoritelere göre Mimar Sinan’ın tarihe altın harflerle yazılmış kendine has dehasını öne çıkardığı mühendislik harikalarından biridir.

Asırlar sonra bile aktif olarak su taşır. Teknik detayları incelendiğinde 36 metre yükseklik, 257 metre uzunluk ölçülerindedir. İki katlı bir kemerdir. Dikey yönde ağırlıkları azaltılmış olan kemerin ayakları alt kısımda piramit şeklindedir. Böylelikle stabilite artırılmıştır.

Altta sekiz büyük gözü bulunduğu gibi literatürde hafifletme kemeri olarak geçen daha küçük gözlere de sahiptir. Gözler yine sağlamlıkla ilişkili şekilde farklı büyüklüklerdedir. Sadece suyla ilgili değil, rüzgarla ilgili sağlamlaştırma özellikleri içerir. Genel itibarıyla bir mühendislik harikasıdır.

Mağlova Su KemeriMağlova Su KemeriMağlova Su Kemeri

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota