Luvr Apartmanı - GeziBilen

Luvr Apartmanı

Luvr Apartmanı

İstanbul Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde bulunan Luvr Apartmanı, İstanbul neo-barok tarzının en güzel örneklerinden biridir.

Ermeni kuyumcunun mimar Viktor Adamandidis’e yaptırdığı Luvr Apartmanı, İstiklal Caddesi 64 numarada, tarihi Atlas Pasajı’nın hemen karşısında konumlanır. Yapıldığı dönemin etkileyici binaları arasında yer alan bu yapının bir dönem giriş kısmında, zamanının oldukça ünlü Balyan Pastanesi bulunurdu.

Bu pastane ilk olarak iki Rum ortak olan Filip Lenas ve Yorgo Kiçiris tarafından 1923’te L’Orient ismi ile açılır. Lakin 1934 yılında işletmelerde yabancı kelimelerin kullanımı yasaklandığından, Sanat Tarihi Profesörü Burhan Toprak’ın önerisiyle pastane “kendi alanında kusursuz” anlamını taşıyan Balyan ismini alır.

Bu pastane açık kaldığı 1957 senesine kadar döneminin o denli mühim isimlerini ağırlar ki; tıpkı Paris’te bulunan Les Deux Magots’un Ernest Hemingway, Simone de Beauvoir, Albert Camus, Pablo Picasso, James Joyce, Bertolt Brecht ve daha pek çok ismi ağırlaması gibi Beyoğlu Balyan da Ahmet Hamdi Tanpınar, Tarık Buğra, Atilla İlhan, Demir Özlü ve Hilmi Yavuz başta olmak üzere sayısız şair ve yazarı ağırlar.

1957’yi takip eden yıllarda Luvr Apartmanı, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) Merkez Binası olarak kullanılır. İKSV 2009’da Deniz Apartmanı’na taşındıktan sonra ise Luvr Apartmanı özel bir giyim mağazasına hizmet vermeye başlamıştır.

Luvr ApartmanıLuvr ApartmanıLuvr ApartmanıLuvr Apartmanı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota