Ladıklı Ahmet Ağa Çeşmesi - GeziBilen

Ladıklı Ahmet Ağa Çeşmesi

Ladıklı Ahmet Ağa Çeşmesi

Ladıklı Ahmet Ağa Çeşmesi, İstanbul’un ilçelerinden Kadıköy’de bulunan Rasim Paşa Rıhtım Caddesi üzerindedir. Yapım tarihi 1793 olan çeşmenin yanında bir de konak bulunur.

Osmanlı Padişahı III. Selim’in çuhadarı, yani giysilerinin taşınması ve muhafazasından sorumlu kişi olan Ahmet Ağa tarafından yaptırılmıştır. Çuhadarlar, padişaha yakın olmaları nedeniyle güvenilir kimseler arasından seçilirdi. Ahmet Ağa’nın çeşme ile hayır işi yaptırmış olması aynı zamanda sevilen, sayılan biri olduğuna işarettir.

Eserin genel kimliğinin belirli ölçüde geri kazandırılmış olması önemlidir. Diğer taraftan geneli itibarıyla bir tarihi değerin yeniden yaptırılmış hali şeklinde yorumlanabilir. 1980’de su kanalının zarar görmesi ile işlevsiz kalan çeşme, yakın tarihte onarım görmüştür. Çeşme aynı zamanda aynataşı teknesi ile birlikte hayli harap halde bir eserdi. Hitabe taşı da kötü durumdaydı. Bu noktada geçtiğimiz yıllarda genel problemlerini giderici kapsamlı restorasyonu yapılmıştır.

Ladıklı Ahmet Ağa ÇeşmesiLadıklı Ahmet Ağa ÇeşmesiLadıklı Ahmet Ağa Çeşmesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota