Kuleli Askeri Lisesi

Kuleli Askeri Lisesi

Kuleli Askeri Lisesi

Bu tarihi önemi yüksek olan yerin içini gezemeyeceksiniz ama olsun. Siz dışını incelerken biz de size kendinden bahsedelim…

Evvela sizin de tarihi yapıya bakar bakmaz dikkatinizi çekecek olan Türk bayrağından başlayalım… Lisesinin bahçesinde konumlanan bu anlı şanlı bayrak, aynı zamanda Türkiye’de dalgalanan en büyük ikinci Türk bayrağıdır. 43 metrelik boyu ile 2006 yılında dikilen bayrağımız, muazzam ışıklandırma sayesinde gece dahi çok net şekilde görülebilmektedir. Tabii içinizden ‘Peki en büyüğü nerede?’ diye sorduğunuzu duyar gibi olduk. Türkiye'nin en büyük bayrağı Samsun'da dalgalanıyor. Kavak ilçesindeki Türkiye'nin dalgalanan en büyük bayrağı olarak gösterilen 2 bin metrekarelik dev Türk bayrağı, 2011 yılında yaptırıldı. 

Gelelim Kuleli’nin tarihi süreçlerine…. Bizans döneminde şimdiki yerinde manastır, bahçe ve bir kulenin olduğu Kuleli Askeri Lisesi; tarihte ilk kez Yavuz Sultan Selim döneminde, Yeniçerilerin kışla olarak kullanmasıyla askeri kimlik kazanmış. 1520 ile 1577 yıllarını kapsayan Kanuni Sultan Süleyman zamanında ise bu alanın içerisine dokuz katlı, büyük bir kasır inşa ettirilmiş. Ancak Sultan III. Ahmet devrinde önce kule yıktırılmış, sonrasında çıkan yangında da kışla tamamen kül olmuş.

Tarih boyunca yakılsa da yıkılsa da her daim yerini daha da sabitleştiren bu eser; bugünkü şekline 1871 yılında Abdülaziz döneminde kavuşmuş. Yapı, tarih boyunca birçok kez askeri hastane olarak kullanılmışsa da ilk kez 1924’te çıkarılan ’Tevhid-i Tedrisat Kanunu’ ile liseye dönüştürülmüş. 1925’te ise adı ’Kuleli Askeri Lisesi’ olarak değiştirilmiştir.

Kuleli Askeri LisesiKuleli Askeri LisesiKuleli Askeri LisesiKuleli Askeri Lisesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler