Küçük Yeni Han

Küçük Yeni Han

Küçük Yeni Han

İstanbul’un tarihi yapıların dağılımındaki yoğunluğu ile dikkat çeken ilçelerinden Fatih’te konumlanan ilgi çekici eserlerden biri de Küçük Yeni Han. Taya Hatun Mahallesi’ndeki yapı, üç katlı bir han şeklinde. Ağırlıklı olarak ticaret esasıyla şehre gelen ya da başka yere gitmekte olan yolcuların kısa süreli konaklaması için yapılmış olan Küçük Yeni Han’ın isminin kökeni, Büyük Yeni Han adlı daha büyük boyutlarda ve mimari olarak da kendisine oldukça yakın çizgiye sahip bir diğer yapıdan geliyor. Merak edenler için Büyük Yeni Han, Küçük Yeni Han’ın hemen yanı başında, yürüme mesafesinde konumlanıyor.

1770’li yıllarda Osmanlı Padişahı III. Mustafa tarafından yaptırılan Küçük Yeni Han, bölgenin artan ticaret potansiyeline işaret ediyor. Kesme taş ağırlıklı, dayanıklı malzemelerle inşa edilen Küçük Yeni Han, zamanın yoruculuğu karşısında günümüzde özgün halinden hayli uzakta, nispeten modernize edilmiş bir kimlikle ziyaretçilerini karşılıyor.

Günümüzde ticaret hayatının oldukça yoğun olduğu Çakmakçı Yokuşu’na yakın, insan trafiğinin gün boyu azalmadığı bir bölgedeki Küçük Yeni Han, kent siluetine kattığı değer ve altındaki dükkanlarla ilgi çekmeye devam ediyor.

Küçük Yeni HanKüçük Yeni HanKüçük Yeni HanKüçük Yeni Han

Yorumlar

 • melisacubuk
  17.11.2022 06:50

  Çakmakçılar yokuşunda bulunan han, Büyük Yeni Han'ın hemen yanındaki III. Mustafa Cami'sini köşesinde bulunmaktadır. Han, 18. yüzyılda yaptırılmış.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler