Kırım Kilisesi

Kırım Kilisesi

22.02.2021 00:18


İstanbul’un tarihi ilçelerinden Beyoğlu’nun kalbindeki en güzel sokaklardan biri olan Serdar-ı Ekrem üzerinde yer alan Kırım Kilisesi, Osmanlı Padişahı Abdülmecid tarafından Kırım Savaşı’na katılan İngiliz askerlerin hatırasına inşa edilmiştir. Bu özelliğiyle Kırım’ı Anma Kilisesi olarak da bilinir.

Daracık bir sokak üzerinde, binalar arasına gizli kalmış olmasına rağmen neogotik tarzıyla dikkatleri çekmeyi başaran bu ihtişamlı taş yapının temeli, 1858 yılında İngiltere Büyükelçisi Lord Stratford Canning’in de katıldığı bir tören ile atılır ve yapımı da aynı yıl tamamlanır.

Londra’da aralarında Adalet Sarayı’nın da olduğu birçok önemli yapının mimarı olan G. E. Street tarafından tasarımı gerçekleştirilen ve klasik İngiliz mimarisinden izler taşıyan kilise, yüksek taş duvarlarla çevrili bir bahçenin ortasında yükselir. İnşası sırasında kullanılan taşlardan bir kısmının Malta’dan getirildiği de söylenir.

Giriş kapısının hemen üzerinde yer alan iki küçük kuleye, yanı başında yer alan daha büyük ve sivrice çan kule eşlik eder. Kilisenin yüksek tavanlı uzunca salonu, duvarlarında bulunan vitraylı dairesel gül pencerelerle ve yuvarlak kemerli pencerelerle adeta sizi Ortaçağ zamanlarına götürür.

1970’lerde cemaatinin azalması üzerine ibadete kapatılan kilise, uzun süre kullanılmadığı için bakımsız kalmış, 1990 yılında Anglikan Kilisesi rahibinin öncülüğünde Sri Lankalı mülteciler tarafından onarılarak onların kullanımı için tekrar ibadete açılmıştır. 

09.00 – 13.30 saatleri arasında ziyarete açık olan kilisede; zaman zaman sergi, konser gibi özel etkinlikler de düzenlenmektedir. 

Kırım KilisesiKırım KilisesiKırım Kilisesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler