Kılıç Ali Paşa Hamamı - GeziBilen

Kılıç Ali Paşa Hamamı

Kılıç Ali Paşa Hamamı

Türkler, su yapılarına tarihleri boyunca büyük önem verdi. Bu nedenle çeşmeler, sarnıçlar, çeşmeler ve hamamlar tarih boyunca ülkelerin dört bir yanında kamusal ihtiyaçlara karşılık geldi. Osmanlı İmparatorluğu’nda da önceki Türk devletlerinde olduğu gibi su esaslı yapılar olmazsa olmazlardandı

Osmanlı Devleti'nin başkenti İstanbul, fethinin hemen ardından yoğun nüfusunun ihtiyaçlarına yönelik sayısız su yapısıyla donatıldı. Bu tarihi yapılardan bir kısmı günümüze ulaşmış durumda, işte bunlar arasında Kılıç Ali Paşa Hamamı da var.

Kılıç Ali Paşa, Osmanlı donanmasında deniz kuvvetleri komutanlığı yani Kaptan-ı Deryalık yapmış önemli bir askerdi. 1583’te yapımı tamamlanan Kılıç Ali Paşa Hamamı başta olmak üzere şehrin bazı noktalarına kamusal yapılar inşa ettirdi. Hamam, dönemin Osmanlı Saray Başmimarı Mimar Sinan’ın eserlerindendir.

Büyük kubbesiyle dikkat çeken ödüllü yapının İstanbul’daki tarihi hamamlar arasında kendine has bir yere sahip iç mekanı oldukça sofistikedir. Lüks bir ambiyansa sahip olan hamamda restorasyonla yenilenmiş mermerler, ferahlık, güçlü aydınlatmalar, dinlenme alanlarındaki konfora dair ayrıntılar ve yoğun ahşap kullanımı öne çıkar. Geleneksel Türk hamamı hizmetinin yanı sıra çocuklarla hamam alternatifi de sunulur. Ayrıca masaj hizmetleri de vardır. Göbek taşında kese en sık tercih edilen hizmetlerdendir.

Çay, kahve, ev yapımı limonata gibi içeceklerin servisinin de olduğu hamam, genel itibarıyla yüksek standartlarda konfor, hijyen ve arınma deneyimi vadeder.

Kılıç Ali Paşa HamamıKılıç Ali Paşa HamamıKılıç Ali Paşa HamamıKılıç Ali Paşa Hamamı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota