Kılıç Ali Paşa Camii

Kılıç Ali Paşa Camii

Kılıç Ali Paşa Camii

İstanbul’un Tophane semti sınırları içerisinde yer alan Kılıç Ali Paşa Camii, Kaptan-ı Derya Kılıç Ali tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmış. Hamam, medrese ve türbeden meydana gelen bir de külliyesinin olduğu caminin inşa tarihi ise 1580 yılına kadar uzanır. İstanbul’un en turistik meydanlarından biri olan Tophane Meydanı’ndaki bu tarihi cami, esasen külliyenin ana yapısı olma özelliğini taşır.

Aslında Uluç Ali Paşa olarak tanınan ve ünlü bir Osmanlı denizcisi olan Kılıç Ali Paşa (1500-1587), Kılıç Ali Paşa Camii’nin banisidir. 16 yıl boyunca Kaptan-I Derya olarak hizmet veren Kılıç Ali Paşa, İtalyan asıllı iken sonradan Müslüman olarak Osmanlı donanmasının en önemli komutanlarından biri haline geldi.

Geniş bir avlu ile çevrili olan Kılıç Ali Paşa Camii ve Külliyesi’ne dört ayrı kapı ile giriş yapılabilir. Avlunun tam orta kısmında yer alan zarif kubbenin örttüğü şadırvan belki de caminin en görkemli kısmıdır. Klasik Osmanlı mimari özelliklerini en güzel şekilde yansıtan Kılıç Ali Paşa Camii, bilhassa hat sanatının en göz alıcı şekilde işlendiği yapılar arasında kendine yer buluyor.

Bursa stilindeki mihrabının gösterişli İznik çinileri ile kaplanmış olması Kılıç Ali Paşa Camii’nin sadece bir ibadethane değil, aynı zamanda tüm mimari ve sanat zevklerinin birebir yaşatıldığı ayrıcalıklı bir yapı olduğunun kanıtıdır. Yine Mimar Sinan’ın imzasını taşıyan ve külliyenin bir diğer parçası olan hamam ise halvet, hücre ve duşları, şadırvanları ve geniş revakları ile dikkat çeker. Yine burada bulunan türbede Kılıç Ali Paşa ile Uluç Hasan Paşa'nın sandukaları yer alır.


Kılıç Ali Paşa CamiiKılıç Ali Paşa CamiiKılıç Ali Paşa CamiiKılıç Ali Paşa Camii

Yorumlar

 • ftherdincc
  13.01.2023 08:55

  Pek sevdiğimiz, klasik Osmanlı camilerinden…

 • cannalii
  08.02.2023 17:39

  Mimar Sinanın muhteşem eseri. Tophane’de deniz doldurularak yapılmış, Ayasofya Camii mimarisine benzeyen mimarisi ile bütün pencerelerinin ve mihrabında harika çinilerinde ayetlerin nakşedildiği çok güzel bir camimiz.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler