Kemikli Baba Türbesi - GeziBilen

Kemikli Baba Türbesi

Kemikli Baba Türbesi

İstanbul’da kadim zamanlardan günümüze ulaşmış manevi zenginliği yansıtan çok sayıda türbeden biri de Anadolu Yakası’nın doğusundaki Pendik ilçesinde yer alır. Bunlardan biri olan Kemikli Baba Türbesi, ziyaretçilerini çok uzaklardan bile fark edilebilen 50 metreyi aşkın, asırlık çam ağacıyla karşılar.

İşlek bir caddenin üzerinde konumlanan, Gülizar Zeki Obdan İlkokulu’nun çaprazında, 300 yıllık olduğu tahmin edilen ağacın yükseldiği yerdeki üzeri açık türbede Kemikli Baba isimli mukaddes evliya yatmaktadır.

Kısa bir duvar ve demir parmaklıklarla çevrili olan dikdörtgen şeklindeki Kemikli Baba Türbesi’nde ayrıca isimsiz iki mezar daha bulunur.

Manevi atmosferin öne çıktığı bölgede genel itibarıyla belirlenmiş alanlar ve koruma amaçlı parmaklıklar haricinde herhangi bir mimari özellik yoktur.

Üzerinde yükselen ağaçla birlikte ilçenin en ilginç noktalarından biri olarak gösterilen Kemikli Baba Türbesi, 7 gün 24 saat ziyaret edilebilir. Ayrıca aynı cadde üzerindeki yürüme mesafesinde bulunan son derece naif Aydın Camii de yakından görülebilir.

Kemikli Baba TürbesiKemikli Baba TürbesiKemikli Baba Türbesi

Yorumlar

 • buseats2
  09.11.2022 06:51

  Türbesi çok bakımlı ve güzel görünüyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota